Witajcie rowerowi zakręcacze…
Jestem znowu z nowymi wieściami na temat rowerów poziomych. Tym razem pochyliłem się nad ich rozmiarami próbując je przyrównać do rozmiaru mojego roweru cross’owego na kołach 28 “. Co mi wyszło, jakie wnioski postaram się tym podzielić w poniższym artykule.. Zacznę od kilku podstawowych wymiarów mojego cross’a.
długość (od początku przedniego koła do końca tylnego) 175 cm
wysokość pośladków podczas jazy 100 cm
wysokość jadącego rowerzysty (do czubka głowy) 170 cm
waga roweru 13,5 kg
Czyli standardowy rower wymierzony…
Co na to poziomki…? tutaj muszę się oprzeć na deklaracjach producentów w kwestii wymiarów ale sądzę, że jak z wymiarami samochodów nikt tej informacji nie wymyśla tylko podaje rzeczywiste.. . (kompletne zdjęcia poziomek różnych typów dla wyobrażenia o czym mowa prezentuje na jednej z podstron mojego bloga http://jazda-na-poziomie.pl/2012/01/14/rodzaje-rowerow-poziomych )
Mniejsza poziomka klasy SWB (short wheel base)
długość (od początku przedniego koła do końca tylnego) 170-180 cm
wysokość pośladków podczas jazy 52 – 58 cm
wysokość jadącego rowerzysty (do czubka głowy) 120 – 135 cm
waga roweru 12 – 14 kg
Oczywiście waga zależy od modelu, producenta i rodzajów materiałów jakie użyto. Zasadniczo rowery poziome z tego samego materiału się buduje tylko inaczej zespawuje i montuje, że tak zarymuję…
Długa limuzynowa poziomka LWB (Long wheel base)
długość (od początku przedniego koła do końca tylnego) 215 – 235 cm
wysokość pośladków podczas jazy 50 – 60 cm
wysokość jadącego rowerzysty (do czubka głowy) 130 – 140 cm
waga roweru 14 – 16 kg
Widać z tego pobieżnego opisu, że poziomka LWB jest około 50 cm dłuższa co prawdopodobnie zwraca się nam w komforcie jazdy i nieco innej pozycji rowerzysty.
Na deser trike, czyli rower na 3 kołach
O ile wcześniej opisywane modele miały przede wszystkim długość, w przypadku roweru trójkołowego dochodzi kolejny istotny wymiar czyli szerokość.
Według ustawy Prawo o ruchu drogowym definicja roweru wskazuje, że rowerem jest pojazd do 0,9 m szerokości, sprawdźmy więc czy rower poziomy mieści się przynajmniej w definicji… a w dalszej kolejności czy mieści się również w futrynę drzwi wejściowych mieszkania… .
długość (od początku tylniego koła do korby na czole ramy) 200 – 210 cm
wysokość pośladków podczas jazy 25 – 30 cm
wysokość jadącego rowerzysty (do czubka głowy) 100 – 110 cm
waga roweru 19 – 21 kg
szerokość 70 – 80 cm
Jak widać z zaprezentowanych parametrów trójkołowy rower poziomy mieści się w definicji roweru prezentowanej w polskim prawie. Dodatkowo widać, że to niemały kawałek maszyny, zapewne wygodny gdy się nim jedzie ale z pewnością mniej wygodny kiedy wnosi się go do mieszkania… wtedy na pewno trzeba się trochę nagimnastykować.
Szanowni czytelnicy na dziś tyle na temat wymiarów i rozmiarów, jak dowiem się czegoś nowego lub ciekawego nie zostawię tego… i rzecz jasna opisze czym prędzej byśmy wszyscy wiedzieli jeszcze więcej… .
pozdrawiam
Robson
9 marca 2012 o 16:33
Witam!
Zbudowałem dwa rowery trójkołowe, poziome. Zapraszam na moją stronę.
Romek S.
31 grudnia 2014 o 22:45
Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further post thanks once again.