Rowery poziome tak jak porządne samochody.. dzielą się na klasy.. poniżej postaram się przedstawić swoją zapewne niekompletną wiedzę na ten temat…
Według mojej wiedzy mamy rowery poziome SWB czyli “short wheelbase” (o krótkiej ramie) gdzie korba z pedałami jest nad oraz dodatkowo przed przednim kołem. Charakteryzują się one większą zwrotnością niż LWB. Rozmiary tego roweru nie przekraczają rozmiarów roweru zwykłego czyli około 170 cm długości.
LWB jak nazwa wskazuje są rowerami “long wheelbase” (o długiej ramie) charakterystyka ta powoduje, że znakomicie sprawdzają się na wyprawach i mają majestatyczny Harley’owy wygląd. Dodatkowo na tym rowerze “kierowca” ma bardziej wyprostowaną pozycję siedzenia, co dla niektórych osób może być ważne i a dodatkowo jest zapewne wygodniejsze.
Bardzo istotny podział, którego prawdziwi poziomkarze by mi nie darowali jest sposób kierowania rowerem czy też umiejscowienia kierownicy. Otórz w rowerach poziomych możemy mieć klasyczne OSS (over seating stearing) czyli kierownica tradycyjna widoczna i wystająca, że tak powiem… USS (under seating steraing) czyli tak zwana kierownica podsiodłowa mniej widoczna i zapewniająca inną pozycję rąk podczas jeżdżenia rowerem. (obraz poglądowy poniżej)
Jeśli uważacie, że rower poziomy dzieli się na zbyt mało kategorii… to dodam Wam jeszcze, że występują wersje trzykołowe… z pewnością każdy przerabiał dwa koła plus dwa kółka… ale to nie to samo… choć efekt niewywrotności też jest osiągnięty… a oto on, Król Salonu.. (może służyć jako kanapa jednoosobowa do oglądania telewizji.. )
Rowery poziome dzielą się również na racing ( wyścigowe) i touring (wycieczkowe w wolnym tłumaczeniu) decydująca jest tu wysokość siedzenia nad podłożem i kąt nachylenia siedziska ale myślę, że na początek tych podziałów wystarczy… rowery zwykłe dzielą się chyba na mniej kategorii.. nie polemizuje czy to wada czy zaleta stwierdzam tylko fakt…
Tyle na dziś o poziomkach… jak się dowiem czegoś nowego równie ciekawego rychło dodam…
Robson
7 marca 2012 o 17:27
Hmmm dość ciekawa ta klasyfikacja a i sam poziomy prezentuje się oryginalnie… Może kiedyś będziemy je oglądać nie tylko na zdjęciach w necie…